11/06/1398
توسط NM Admin
گیلاس قهوه

قهوه نوشیدنی محبوب دنیای امروز 

دانه های قهوه در واقع تخم و یا دانه‌های میوه ای هستند که به آن گیلاس قهوه می‌گویند. ارتفاع درخت قهوه در حدود 10 متر بوده و پر از شاخه‌های پوشیده با برگ‌های سبز تیره می‌باشد. درخت قهوه تقریبا سالی یکبار میوه می‌دهد و عمر متوسط این درختان بین 20 الی 30 سال است.بعد از چیدن گیلاس قهوه از درخت دانه‌های آن را از میوه جدا می‌کنند. جدا کردن دانه‌های قهوه از این گیلاس‌ها به روش‌های مختلفی انجام می‌گیرد. برخی از شرکت‌های تولید کننده قهوه بعد از چیدن میوه اجازه می‌دهند گیلاس قهوه کاملا خشک شود و سپس دانه‌ها را از آن جدا می‌کنند و برخی دیگر قبل از خشک شدن میوه و یا حتی بلافاصله بعد از چیدن اقدام به جداکردن آن می‌کنند، زمان جدا‌کردن دانه‌ها در طعم و کیفیت نهایی قهوه‌ی بدست آمده تاثیر بسزایی دارد. قهوه‌ی بدست آمده همان قهوه‌ی سبز موجود در بازار می‌باشد. عواملی همچون محل رویش درخت قهوه، دمای هوا، رطوبت، کیفیت و نوع خاک بر کیفیت و طعم قهوه تاثیرگذار می‌باشند. شرکت‌های قهوه‌سازی، دانه‌های قهوه سبز را تفت داده و نهایتا محصول بدست آمده را قهوه بو داده می‌گویند. مقدار حرارت، مدت تفت و موادی که حین تفت دادن به قهوه سبز افزوده می‌شود باعث تغییر در طعم و تنوع محصول نهایی می‌گردد. نهایتا قهوه بو داده، یا بصورت دانه‌های کامل و یا آسیاب شده و به شکل پودر بسته‌بندی و عرضه می‌شود.

 

 


دو نوع اصلی قهوه، عربیکا Arabica و روبوستا Robusta هستند. قهوه تولید شده از گونه روبوستا دارای 50% کافئین بیشتر بوده و همچنین طمع تلخ‌تری دارد. یکی از دلایلی که قهوه عربیکا طرفداران بیشتری دارد طمع ملایم‌تر و عطر مطلوب آن نسبت به قهوه‌های روبوستا است، البته قهوه خوران حرفه ای روبوستا را به عربیکا ترجیح می‌دهند. قهوه حاوی کافئین، آنتی اکسیدان، پلی فنول ها و مقدار کمی از ویتامین‌های B1.B2.B3.B5 و عناصر منگنز، پتاسیم، منیزیم، فسفر و سایر مواد مفید برای بدن است. نوشیدن قهوه باعث افزایش هوشیاری و قدرت یادگیری، افزایش انرژی و سرعت بخشیدن به متابولیسم بدن و درنتیجه چربی سوزی می گردد. به همین جهت نوشیدن یک فنجان قهوه صبح‌ها برای شروع یک روز پر انرژی توصیه می‌شود. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که افرادی که به طور روزانه قهوه می نوشند کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و پارکینسون هستند. قهوه همچنین باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های کلیوی و دیابت نوع 2 می‌شود.
تمام این ویژگی‌ها در کنار طعم و عطر دلنشینش قهوه را به یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی‌های دنیا تبدیل کرده است. امروزه قهوه را به صورت گرم و یا سرد سرو می‌کنند. از ترکیب قهوه با شیر، خامه، شکر، شکلات و ... انواع نوشیدنی‌های خوش طعم تهیه می‌کنند. شرکت‌های استارباکس و نسکافه از بهترین برندهای تولید کننده قهوه در دنیا می‌باشند. 

نظرات و دیدگاهها

هنوز دیدگاهی نوشته نشده است

نوشتن نظر جدید

اخبار برندها: اخبار برندها:

خبرها را با ایمیل دریافت کنید: خبرها را با ایمیل دریافت کنید: