12/06/1398
توسط NM Admin
ارزش غذایی کنسروها

کنسروها منابعی از مواد مغذی سالم 

برخلاف باورهای قدیمی و اشتباه در خصوص مواد غذایی کنسرو شده ، اخیرا تحقیقات نشان داده است که این مواد غذایی می‌توانند به راحتی بخشی از رژیم غذایی سالم افراد را تشکیل دهند. درواقع کنسرو کردن روشی برای نگهداری مواد غذایی به مدت طولانی با استفاده از بسته بندی محکم، بهداشتی و هواگیری شده است. برای اولین بار در اواخر قرن 18 میلادی کنسروها به عنوان روشی برای تأمین یک منبع غذایی ماندگار برای سربازان و ملوانان در طول جنگ مورد استفاده قرار گرفتند.

فرآیند کنسرو کردن ممکن است از یک محصول به محصول دیگر کمی متفاوت باشد اما به طور کلی شامل سه مرحله اصلی می‌باشد.

  • آماده سازی : پوست کندن، قاچ کردن، خرد کردن، بی استخوان کردن، سبوس گیری کردن، و یا پختن مواد غذایی اولین مرحله می‌باشد.
  • آب بندی کردن: مواد غذایی فرآوری شده در قوطی‌های کنسرو قرار گرفته و بسته بندی می‌شوند.
  • گرمایش:در این مرحله برای از بین بردن باکتری‌های مضر و همچنین جلوگیری از خراب شدن مواد غذایی، قوطی‌های کنسرو را تحت گرما قرار می‌دهند.

این مراحل باعث می‌شود که مواد غذایی بین 1 تا 5 سال به راحتی خارج از یخچال نگهداری شده و سالم باقی بمانند. انواع میوه‌ها، سبزیجات، لوبیا، سوپ، گوشت و غذاهای دریایی رایج‌ترین نوع کنسروها می‌باشند.

 

در حقیقت، فرایند کنسرو کردن  بیشتر مواد مغذی موجود در غذا را حفظ و نگهداری  می‌کند. تحقیقات و آزمایش‌های انجام شده ثابت کرده‌اند  که فرایند کنسرو کردن هیچ‌گونه تاثیرمخربی بر پروتئین، کربوهیدرات، چربی، بیشتر مواد معدنی و ویتامین‌های محلول در چربی مانند ویتامین‌های A ، D ، E و K  موجود در مواد غذایی نداشته و تمامی این مواد مغذی محفوظ می‌مانند.

در بعضی موارد کنسروکردن باعث ایجاد تاثیرات بهتری بر مواد غذایی می‌شود.

به طور مثال، گوجه فرنگی و ذرت هنگام گرم‌ شدن ، آنتی اکسیدان‌های بیشتری را آزاد می‌کنند ، و انواع کنسرو‌ها‌ی گوجه و ذرت می توانند منبع بهتری از آنتی اکسیدان‌ها باشند. درنتیجه امروزه غذاهای کنسرو شده یک منبع مناسب و مقرون به صرفه از مواد مغذی ضروری بدن می‌باشند.

انواع کنسروهای گوجه روژین را می‌توانید ازسایت نشان مال تهیه فرمایید. 

 

نظرات و دیدگاهها

هنوز دیدگاهی نوشته نشده است

نوشتن نظر جدید

اخبار برندها: اخبار برندها:

خبرها را با ایمیل دریافت کنید: خبرها را با ایمیل دریافت کنید: